12 November 2009

Ohvrikivi "Elukivi", "Ellukivi"

Riiklik ajaloomälestis nr 10683. Ohvrikivi "Elukivi". Viru-Nigula v, Iila küla. Nõuk. ajal mälestis nr 1408.

Riiklik ajaloomälestiste register: www.muinas.ee

Ohwrikiwi Malla koolimajast 1/4 wersta [267 m!, tegemist peab olema eksitusega, kuna Malla kyla jääb mitu km W. Ka lähim end. Koolimaja Iilas jääb kaugemale.] hommiku poole, eesnimetatud Hiiehallika kohast mere poole minna, kus üks wäga suur kiwi on, keda Elukiwiks kutsutakse, mille peale wanaste ohwriandeid wiidi.
Jung III: 128 Viru-Nigula 34 (Aug. Krikmann, Malla kooliõpetaja).

Viru-Nigula Mallas näidatakse „elukivi“. Ustakse, et see kivi ohverdajale elu annab, kui „haigus ei ole surmaks loodud“.
Eisen 1920, lk. 77.

Iila kyla, Anton Mäe talust 400 m põhjas soos asub suur kivi Ellu kivi. Kivi on 4 nurgeline kõrge pank. NS sihis platoo 5,3 m, WO sihis 7,4 m, kõrge 3,5 m. Kivi on aukudeta. Rahvatraditsiooni järele saanud kivi nime sellest, et talvel tormise ilmaga Ellu nimeline naine olla kivi hakkanud mõõtma ja surnud. Kas kivile ka ohvrid viidud, sellest rahvasuu midagi ei tea.
AI 1932: 79.

Senes samas vallas ja kylas Iiemäe talu maa peal asub praegu suur kivi, tämä nimi on Ellu kivi. Eided teadasivad rääkida: vanast kui laps kasvuga kängus oli ja jalgu alle ei saand, kui änam ei aitand saunas harjaste votamine, ega lõilis aurutamine, pidi lapsega menema noore kuu ööse Ellu kivile. Seal pidi lapse panema vatsuli kivi pääle ja vihtlema kadakase vihaga. Siis oli laps akand kasvama ja kondima.
ERA II 216, 200 (1) 2<>

Ellukivi – suur kivimürakas Iila külas võsas. Ohvrikivi.
„Pärimuse järgi hakanud Vanapagan Vikkuri silda ehitama, kandes selleks põlles kive. Nähes Iila külas aknas tuld, tahtis selle pihta visata, kuid põllepael läks katki, kivi kukkus enne maha.
Nime sai kivi Ellu-nimelisest naisest, kes talvel tuisuga eksis ning hukkus kivi juures, kuna keegi tema appihüüete peale appi ei tulnud.“ (E.K., 72 a., Iila)
Elstrok 1994, lk 194.

No comments:

Post a Comment